Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Yarın Fetih Günü Kutlanacak MI
Trabzon'un fethi NEDEN? 61 yıldır yanlış tarihte kutlanıyor
Trabzon'un fethinin 560'nci yılı 15 ağustosta kutlanacak mı?
, 1960'dan beri 61 yıldır 26 Ekim'de kutlanan fetih tarihinin yanlış olduğu, asıl tarihin 15 Ağustos olduğu ortaya çıktıktan sonra Artık Fetih 15 Ağustos tarihinde kutlanacağı açıklanmıştı, Maalesef Trabzon bürokrasisi sönük bir şekilde Asılsız 26 ekimde surların önünde küçük bir törenle geçiştiriliyor maalesef.
 
Trabzondan edindiğimiz bilgilere göre Türkiye Rum cemaati Fener Patriği Batrholomeos, Yarın sabah Sumela manastırında Meryemana yortusu ayini için bu gün Trabzon'a geldi.
Bartholomeos en son 2015 yılında bu törene katılmış, Bu törende birçok olaylar çıkmış, 2016 Yılından itibaren Sumela manastırı  restorasyona alındığı için tören yapılamamıştı.
 
2018 Yılında Trabzon BŞ. Beld. Bşk. O. Fevzi Gümrükçüoğlunun organizasinde önemli tarihçilerin katıldığı bir sempozyum yapılmış, katılan bütün tarihçiler Trabzon'un fethinin 26 Ekim değil 15 Ağustos olduğunu belgeleri, gerekçeleri ile ortaya konulmuştu. Yapılan resmi açıklamada artık Trabzon'un fethi kutlamalarının 26 Ekim deği 15 Ağustos tarihlerinde kutlanacağının mujdesi verilmişti.
 
2018 yılından beri yanlış tarihte kutlama devam etmiş, Bütün yerel ve ulusal basının uyarmasına rağmen Trabzon valiliği söz konusu sempozyum kararlarına uymamıştır.
Bu yılda sanıyorum Yarın Trabzon'da fetih kutlamaları yapılamayacak.
Yöneticilerimiz Fener Patriğine Meryemana yortusu bahanesi ile Sumela manastırında Fethe ağıt töreni düzenlenmesine izin veriyor. Müslüman Türklerin Fethi gerçek tarihinde kutlamasına izin verilmiyor, Bunu anlamak mümkün değil.
 
Bu konuda yerel gazetelerin, Bazı STK'ların duyurularına ilgisiz kalan Trabzon valiliği yetkililerini uyarıyor, Tarihimizin çarpıtılmasına göz yumulmamasını talep ediyoruz.
 
Dileriz yarın Trabzon basını, Trabzon Dini milli akademisyenleri bu konuda bir basın açıklaması yaparak uygulamayı protestosto ederler. Sustuğumuz müddetçe daha çok milli manevi değerlerimizi kaybedeceğimiz aşıkardır.
 
 
 Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan, kentte her yıl 26 Ekim'de kutlanan fetih tarihinin yanlış olduğunu öne sürdü, gerçek tarihin 15 Ağustos olduğunu savundu.
Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan Trabzon’un fetih tarihi, 1960’lı yılların başında 26 Ekim 1461 olarak kabul edildi. O günden bu yana kentte, her 26 Ekim’de resmi törenler düzenlenip, kutlamalar yapıldı. Kentte yarın fethin 556'ıncı kutlamaları çerçevesinde hazırlıklar sürerken, Trabzon'un fetih tarihinin '15 Ağustos mu?, 26 Ekim mi?' tartışmaları üzerine araştırma yapan KTÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan ise ilginç bir iddia orataya attı. Prof. Dr. İnan, fethin tarihinin detaylı incelenmediği için 15 Ağustos yerine, 26 Ekim’de kutlanıldığını söyledi.
 
'15 AĞUSTOS OLDUĞU DA ZİKREDİLİYOR'
Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet dönemi üzerine doktorasını yapan Prof. Dr. Kenan İnan, Türk Tarih Kurumu'nca basılan İsmail Hakkı Uzunçarşılı’ya ait kitapta yer alan ve 26 Ekim 1461'i gösteren fetih tarihinin kafaları karıştırdığına dikkat çekerek, "Trabzon'un Osmanlılar tarafından fetih tarihi şu ana kadar 26 Ekim olarak biliniyor ve kutlanıyor. Ancak 1940'lı yıllardan itibaren değişik tarihçiler tarafından bu tarihin 15 Ağustos olduğu da zikrediliyor. Öyle görünüyor ki bu fazla dikkate alınmadı. Bunda en önemli etkenlerden birisi Türk Tarih Kurumu'nca 1943 yılında ilk baskısı yapılan İsmail Hakkı Uzunçarşılı’ya ait Osmanlı Tarihi'nin 2'nci cildinde bu fetih tarihinin 26 Ekim 1461 olarak gösterilmesidir. Türk Tarih Kurumu tarafından basılan bir eserde bu tarihin verilmiş olması, birçok insanı gerçek tarihin bu tarih olduğu konusunda ikan etmişti" dedi.
 
'TRABZON SEFERİ, PLANLI BİR SEFERDİR'
1902 yılında basılan Trabzon Vilayeti Salnamesi'nde fetih tarihinin 15 Ağustos 1461 olduğunu ve Fatih Sultan Mehmet tarafından başlatılan Trabzon seferinin planlı bir sefer olduğunun altını çizen Prof. Dr. İnan şöyle konuştu:
"İkinci Abdülhamit döneminde 1902 yılında basılan Trabzon Vilayeti Salnamesi'nde de bu tarih 15 Ağustos 1461 olarak belirtiliyor. Biz 15 Ağustos 1461 tarihini bu salnameden hareketle, keza 1940'lı yıllarda Fransız tarihçi Babinger'den hareketle ve kendi bazı çalışmalarımız aracılığıyla ulaştığımız sonuç bu fethin tarihinin 15 Ağustos 1461 olduğudur. Bu tarih, Osmanlı ordularının yaptıkları seferler ve bu seferlere başlama zamanlarıyla da örtüşmektedir. Padişahın da yer aldığı birçok sefer hep Mart başı ve Nisan ayında başlamış ve Ağustos, Eylül ayında da ordu merkezlerine dönmüş olurdu. Kışın 26 Ekim gibi bir tarihte sefer olması, o günün şartlarında zor bir husus olacak ve çok ciddi can kayıplarına sebebiyet verebilirdi. Öyle ki Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon seferi planlı bir seferdir. Birçok Osmanlı kaynağı da bunu bu şekilde belirtmektedir. Bizans kaynaklarından verilen bazı tarihlerde 15 Ağustos'a tekabül ediyor. Kanaatimiz, böyle bir düzenli seferin Ağustos ayında tamamlanabileceği ve Ekim ayına sarkmayacağıdır. Bu da bizi 15 Ağustos 1461 tarihine götürüyor. "
 
'TARİHİMİZ ZAMAN İÇERSİNDE GELİŞİYOR'
Bir fetih tarihinin olduğu zamanda kutlanmasını gerektiğini de kaydeden Prof. Dr. İnan şunları söyledi:
"Fethin bugüne kadar 26 Ekim'de kutlanması illa da bizi yanlış olduğuna götürmez. Tarihimiz zaman içersinde gelişiyor. Bir tarihçimizin görmediği ya da dikkat etmediği bir hususu diğer tarihçimiz görebilir. Önemli olan bunun akla, mantığa ve tarih ilmime uygun olmasıdır. Yaptığımız, daha önce yanlış anlaşılmış, dikkatten kaçmış olan şeyleri ortaya koymak ve bir fetih tarihinin olduğu zamanda kutlanmasını sağlamak. Amacımız asla daha önce araştırma yapan tarihçilerimizi bir tarafa itmek ya da verdiği bilgileri kötülemek babında değildir. Bilimsel gerçekler ortadayken, yanlış tarihin devam ettirilmesi doğru olmaz.”
 
BAŞKAN'DAN FETİH MESAJI
Bu arada Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da Trabzon'un fethinin 556’ncı yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Fatih Sultan Mehmed Han’ın, ‘Trabzon fethedilmeden İstanbul'un fethi tamamlanmaz” dediğini hatırlatarak Trabzon’un önemine dikkat çekti. Gümrükçüoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Trabzon fetihten sonra, Osmanlı Devletinin doğudaki en önemli sancağı durumuna gelmiştir. Tarihimizin en itibarlı şahsiyetlerinden, Fatih Sultan Mehmed Han’ın fethettiği, Yavuz Sultan Selim Han’ın valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman Han’ın doğup büyüdüğü Trabzon, tarihindeki bu önemini devam ettirmektedir. Fetihten 556 yıl sonra bu şehri, canları ve malları pahasına fethedenlerin çocukları olarak güzel Trabzonumuzu Fatihlerine ve bizlere yakışır bir dünya şehri yapabilme azim ve kararı içerisindeyiz."

 

Etiketler :
yarugnfetihg - sn - skutlanacakmi -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
14-08-2021 13:30
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®