Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Trabzon STK’ları ne kadar sivil toplum kuruluşu?
Trabzon STK’larına uyarı mahiyetinde Yaptığımız nice olumsuz haber neticesinde bir arpa boyu yol alamadığımız için, Uzun yıllardır Başta TDF olmak üzere Trabzon STK haberi yapmamaya çalışıyoruz.

STK’lar Sivil vatandaşların haklarını koruma, bu amaçla güç birliği oluşturma kurumları olarak Dünyada hizmet üretmekteyken. Medeni kanunumuz STK’ları bu şekilde tanımlarken Ülkemizde bu anlayış genelde hayata geçirilemedi.

Bir zamanlar vergisi az olduğu için Kahvehane Lokali çalıştırma niyetiyle dernekler vakıflar kuruluyordu.

Son yıllarda siyasi iktidarın pirim vermesi nedeniyle STK’lar topluma ulaşmada basamak olarak yoğun kullanılmaya başlandı. Siyasete atılmak isteyenler, Çeşitli Rant odaklı beklentileri olanlar Dernek, Federasyon, konfederasyon adı altında kahhar çoğunluğunun toplumsal hiçbir faydası olmayan Tabela STK’lar çoğaldı.

Bu nedenle toplumsal hafızada STK’lar itibarsızlaştırılmış oldu.
İstanbul’da yüzlerce Trabzon’la ilgili STK kuruldu, çok azı müstesna asıl amacına uygun faaliyet yapanı göremiyoruz.

Bu STK’ların üst kuruluşu TDF ile 12 yıl birlikte yürüdük, Her geçen gün politize oluşu nedeniyle yollarımız ayrıldı.

Dün akşam bir toplantı haberi aldım, TDF Mayıs ayında kongreye gidiyor, Yönetim istişare toplantıları düzenliyor, Bu akşam Bahçelievler Trabzonlular derneğinde kongre konuşulacak dendi.
Bizde toplantıya icabet ettik, Her zaman olduğu gibi katılımımız pek memnuniyetle karşılanmadı, Verdiğimiz selamı alan olmadı, Uzun yıllar sonra karşılaşmanın verdiği heyecan belki de))).

Toplantının daha başında TDF başkan vekili hemşerilerimiz yıllardır Başkanın tavrı olan söz kesme, konuşturmama, sorulara cevap vermek yerine konuyu dilediği ilgisiz mecralara kaydırma girişimleri salonda gerginliğe sebep oldu.
 

Burada toplantıya katılanları ve konuşmacıların ismini vermeyeceğim

İtiraz olursa 4 saatlik toplantının ilgili bölümünü canlı olarak haberimizin altında paylaşabiliriz.

Öncelikle beyan etmek isteriz ki, Başkan M. Demir’in seçildiği ilk kongrede ne hukuksuzluk oldu ise, Sonraki kongrelerde de aynı hukuksuzluklar oldu.
Bir siyasi partinin belediye meclis üyesi olan sayın başkanının amacını bilmek için kâhin olmaya gerek yok. Politikacıların nihai hedefleri daha yukarı çıkmak, belediye başkanı, Milletvekili ve yüksek dereceli bürokrat olmak.

Derneklerde geçirdikleri zamanı zaruri “kayıp zaman” olarak görürler, STK’lar politikacılar için basit basamaklardan ibarettir, Kendilerini siyasi seçkin gördüklerinden dolayı halktan kopmuş, bireysel menfaatleri ön plana çıkmıştır. Bu sendromlar TDF başkanında oldukça çok var.

 

Bu sıkıntıların tedavisi olmadığı için bu konuya fazla girmeyeceğiz, Konumuz Trabzon’un Adını kimliğini kullanan ve temsilde yeterlilikleri bulunmadığını gördüğümüz siyasileri, STK temsilcilerini seçimlerde seçmemek gibi demokratik bir hakkımız var.

Sayın TDF seçkinleri katılımcı dernek temsilcisi başkanları konuşturmak istemeyip, sorulara cevap vermekten kaçınınca bazı deneyimli STK mensupları seslerini oldukça yükselterek ikazlarda, olmadı uyarılarda, olmadı hukuki tehditlerde bulundular.

Bu yoğun tepkilerden sonra TDF heyeti böyle olmayacağını anlayarak sorulara cevap verememelerine rağmen herkesin sorularını, itirazlarını dinlemeye başladı. Üç saati geçkin bir süre sık sık yüksek perdeden itirazlar salonu terk etmeler, Konuyu mahkemeye taşımakla tehdit etmeler katılımcıları oldukça gerdiği bir anda, Burada kayıt yapan haberci arkadaşlara uyarılar tehditler gelmeye başladı.


Trabzon’un ve STK’ların sorunlarının bu toplantılarda tartışılması gerektiğini basında ve sosyal medyada bu tartışmaların Trabzon’a zarar verdiğini yapılamaması gerektiği ikaz edildiğinde, Biz haberciler olarak itirazlara basın kanunu ve toplumsal hak ve görevlerimiz açısından uyarıda bulunduk, Bize ayar vermeye kalmayın dedik.

TDF Yetkilileri; Bizi deşifre edemezsiniz, Biz basının olduğu yerde konuşmayız, Basını çağırmakla hata yaptınız gibi uyarılar karşısında
Haddimizi bilerek – Burası kişisel şirket toplantısı değil, STK’lar kamu denetimine açık toplumsal görev yapan kuruluşlardır, Üyelerinin bulunmadığı bu gibi toplantılarda onlar adına basın görev yapmaktadır. Gerektiğinde bütün toplantıyı yayınlarız, Kişisel mağduriyeti olan gider dava açar, Böyle tehditle bu işler olmaz diyerek uyardık.

Bilmiyorlar ki Demokrasinin gereği hukuk olduğu kadar özgür basındır. Bir makam ele geçirenler o makamın hakkını yerine getiremiyor, Bu kabiliyetsizliğin deşifre edilmesinden rahatsızlık duyuyor, Bu kabul edilemez.

12 yıl Bila ücret Trabzon’a hizmet adına görev aldığım TDF Trabzon Dernekleri Federasyonu mevcut yönetimi, bu ziyaretlerle dernekleri oyalıyor.
Her kongre öncesi yapılan göz boyama söylemleri bunlar.

Bu toplantılara katılmayan Başkan M. Demir en azından bir sezon daha başkanlık koltuğunu vermek istemiyor, Bu nedenle Mayıs ayında yapılması gereken kongreye kadar gene hukukun gereğini “sudan sebepler” göstererek yapmayacak, Küçük olsun benim olsun anlayışı ile kontrollü bir kongre ile bir üç yıl daha koltuğunu garantiye alacaktır.

Çünkü 2019 Genel ve yerel seçimleri var, her politikacı gibi bizim politikacılarımız da bu seçimlerden çok şey beklediklerini sanıyoruz.

TDF ve yöneticileri için Trabzon sadece bir konu mankenidir, Bu güne kadar Trabzon’un hangi sorununun avukatı oldular?
İktidara yaranmak için hukuku yok sayan eylemlerin odağı oldular.
Çakma gündemlerle Tereyağı - peynir Horon - kemençe etkinliklerini hizmet sanıyorlar. Bunlar çerçilerin işleridir.
 STK’lar toplum menfaatini korumak için hukuki mücadele verir, sosyal dayanışma ile toplumun huzurunu korumaya çalışır.

Bir dernek başkanının 23 Mayısta Kongre olacağının taahhüdünü yazılı verir misiniz dendiğinde Yazılı veremeyiz, Bize güvenmiyor musunuz dediler!, Nasıl Güvenelim son altı kongrede neler yaşamadık ki, Hangi güvenden bahsediyorsunuz şeklinde cevap aldılar.

Toplantının sonunda hiçbir ortak karar alınamadı, Sorulara inandırıcı cevap verilemedi, Bu güne kadar federasyona kaydı yapılmayan derneklerin kayıtlarının sağlıklı yapılabilmesi için hiçbir güvence vermediler.
Dileriz haksız çıkarız, Buradan iddia ediyoruz, Mayıs Ayı içinde bir günde yapılması düşünülen kongre kesin tarihi belli değil, Böyle bir resmi karar gösteremediler.2018 Genel kuruluna hangi dernekler Hangi delegelerle katılacak bilinmiyor, Haftada bir derneğe misafir olunarak bir arpa boyu ilerleme alınamaz, TDF’nin amacı zaten bu, Yanılmadık Gene yanılmayacağız, keke yanılmış olsak.

Bizden STK mensuplarına uyarımızdır, Politikada gözü olanları yönetime bile almayın, Gitsinler kendi siyesi partilerinde faaliyet göstersinler. Politikanın girdiği kapıdan her türlü hile desise maalesef girmektedir.

Toplantı basit bir istişare toplantısı olmasına rağmen, Saat gece yarısını geçtikten sonra TDF mensupları yanlarında getirdikleri Mustafa Demirin teşekkür plaketleri katılımcı dernek başkanlarına takdim edildi.

Sanıyordum ki, Hiçbir anlamı olmayan bu plaketleri dernek başkanları kabul etmeyecek, Yanıldım Biri hariç hepsi kabul etti. O kabul etmeyen hemşerimiz de ikna edilerek oda kabul etti.

Buradan uyarıyoruz, Federasyon tüzüğü belli, Bu çalışma Nisan ayına kadar süreceği söyleniyor, Marttan sonra hiçbir itiraz tüzük gereği kabul edilmeyecek Ve Başkan M. Demir üç yıl daha koltuğunu muhafaza edecektir.

Dileriz Milletvekili yada bir yerden belediye başkanı olması sağlanır da yönetimden istifa eder. Eğer kendisine bu fırsat verilmez ise Dernekler kanununun kendilerine sağladığı avantajlar nedeniyle daha çok altı seneler bu vasat kadro STK dünyamızda bizim adımıza imza atmaya devam edecektir.
Çok üzgünüm..

Hâlbuki aranızda heyecanlı, kişisel menfaatini ön plana çıkarmayan, Türkiye çapında gerçek STK organizasyonları yapan dernek başkanlarımız var. Bunlara fırsat verilmesi için biraz kişisel hesap yapmaktan vaz geçin İnşaallah.

YSK seçim Kararlarını Takmayan TDF yönetimi

Eski TDF başkan vekili İdris Türk' TDF'yi Topa Tuttu
 

TDF'de Sular durulmuyor, M.Demir'i İstifaya davet

BİR POLİMİK 
Hüseyin Ayaz, İdris Türk'e cevap verdi

Halka Hitap Etmeyen Trabzon STK'ları Hesaplaşıyor

TDF FESHANEDE Protokol krizi
Trabzon Dernekler Federayonu Feshane etkinliği nedeniyle yönetimden özür geldi.

Trabzon’un Fethinin Makus tarihi değişiyor

Trabzon'a Yeni Konfederasyon
Trabzon STK Faaliyetleri Muhlama Festivaline Dönüştürüldü

Trabzonun Fethi

http://www.ofhayrat.com/Resimlerim/TDF-ADAPARK.html

http://www.ofhayrat.com/jpg/trabzon-tdf.html

Etiketler :
tdftrabzonderneklerifederasyonubah - oelievlertrabzonlularderneugiselamiaykutidrist - srksadullahdervicgougluzekig - sk - oeabdullahg - szaydugn -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
17-01-2018 15:03
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®