Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Trabzon Sivil Toplumu Nereye?
Sivil toplum kuruluşları… Sihirli bir cümle. Dünyanın en çok para kazanan aktörleri, aktrisleri, sporcuları, işadamları bu kuruluşlar eliyle inanılmaz sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor.

Hollywood’un ünlü yıldızı Angelina Jolie daha geçen günlerde Somali’de bir insani yardım teşkilatına 340 bin dolar bağışladı. Orada açlıkla mücadele ediliyor ve bu güzel kadın sorumlu bir davranış gösteriyor. Yani bizim anladığımız anlamda STK’lar bu tür yerlerden kuvvetli destekler alıyor.

 

Bizde durum ne?

Bizde toplum kültürü yok ki sivil toplum kültürü olsun. Sanki tesadüfen biraraya gelmiş insan topluluğu gibiyiz.

En basitinden hemşehri derneklerimizde dahi, sosyal sorumlu davrananını çok az gördüm. Var ama, azın azı. Varsa yoksa çekişme. Sen başkan olma, ben olayım.

 

Ya da klasik, ‘gel para harca seni oraya başkan yapalım.’

Maalesef böyle bir şey de var, parası olan büyük başkan bu memlekette. Eğitim, kültür, sanat, liyakat, bilgi, görgü, nezaket hak getire.

 

Kıstas, bankada dolarının çok olması…

Çok para verip, mert davrananlara da ayrıca helal olsun demek lazım. Herkes de para veremez.

Para verip de bir süre sonra yeter diyen çok. Görüyor ki, o dernek için ayırdığı zaman ve paranın karşılığında işler asla üretilmiyor. Bir protokol dünyasında günlerini geçirip gidiyor.

Onu ziyaret ettim, istişarelerde bulunduk, görüşmeler sürüyor. Belediye başkanına gittik, başkan yardımcısı bizi ağırladı gibi klişelerle stk’lar asıl amacından uzak bir görüntü çiziyor. 

 

Trabzon sivil toplum dünyasında bu minvalde ilerliyor diyebiliriz. Birkaç istisna dışında.

Oysa STK demek baskı grubu demek,

STK, Lobi demek

STK, ilgilendiği toplumla ilgili sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel analiz ve araştırmalar yapmak demek,

Elindeki gönüllü ve yardımseverlerle devletin yetişemediği yerlere yetişen demek.

Bir bakıma devletle toplum arasındaki en kuvvetli bağdır, STK…

Peki kaç Trabzon STK’sı bunlardan birini yapıyor?

Trabzon adına bu eşiği aşamazsak, ne şehrimize ne insanımıza ne de ne köyümüze faydamız olur

 

Boşuna federasyon, konfederasyon, dernek, vakıf demeyelim. İçleri boş ve altyapıları olmayan, kendilerine faydası olmayan bu yapılardan toplum adına katma değer çıkmaz.

 

“Mustafa Demir’i Başkan Seçtirtmeyeceğiz”

Buradan Trabzon derneklerimize yatay bir geçiş yapmak istiyorum. Geçen hafta Hanzade Restorant’ta İsmail Turgut Öksüz’ün davetiyle 100 civarı dernek başkanı ve yöneticisi buluştu. Trabzon Dernekleri Federasyonu (TDF) Başkanı Mustafa Demir de oradaydı. Sayın Demir’e orada sordum, değişim olacak mı, devam edecek misiniz diye? Kendisi ‘aday değilim’ dedi.

Ancak şerh koydu, Mehmet Atalay, Profesör İsmail Yüksek gibi isimler olursa olmayacağını açık yüreklilikle söyledi. Mayıs sonunda da seçim var.

 

Mustafa Demir’in değişmesi gerektiğini, federasyonun yeni bir isim ve yönetime ihtiyac olduğunu hemen herkesten duyuyorum. Ancak yüz yüze herkes birbirine gülücük dağıtıyor. Konuşanlar var tabii.

Mesela Of Hayrat Birleşik Makililer Derneği Başkanı İdris Türk. Kendisi Mustafa Demir ile çalışmış biri.

Diyor ki, ‘TDF’nin kurumsal kimliğine toz kondurmam, ancak sayın Mustafa Demir ile artık yola devam edemeyiz. Bu platform İstanbul’da Trabzonspor’dan sonra en önemli Trabzon mecrasıdır, markasıdır. TDF pik yapacakken, Mustafa Demir ile maalesef dip yapmıştır. Trabzon ekonomisinden, kültüründen, sanatından, sporundan bihaber insanları Mayıs sonundaki kongrede onu başkan seçtirtmeyeceğiz. Ortak irademiz budur.”

 

Trabzon derneklerinde 2000’li yıllar sanırım en iyi dönemlerdi. Rahmetli İsmet Taka, Tekin Küçükali, Tahsin Usta, Haydar Dulkadiroğlu, Hüseyin Ayaz gibi isimlerle aksiyoner bir görüntü çiziyordu.

Bir Şenol Güneş savunması yapıldı İstanbul’da, yer yerinden oynadı.

Trabzon sivil toplumunun siyasette en güçlü olduğu dönemdeyiz. Mesela bu dönemde bir dernek merkezi yapılamaz mıydı? Giresun Federasyonu Bağcılar’da kendine harika bir genel merkez aldı. İsmini Fındık Bahçesi verdi ve geleneksel bir mimariyle inşa etti.

Trabzon Derneklerinin en üst çatı oluşumu Trabzon Dernekleri Federasyonu neden Fatih’te bir dairenin ara katında?

En basitinden bu yer olayını neden başaramadı?
 

Ünlü bir yazar ne demişti;

‘Siz söylediklerinizden değil, yaptıklarınızdan ibaretsiniz’ diye. Mayıs sonuna kadar Trabzon Dernekleri ve sivil toplumu üzerine akıl yürütmelerimiz sürecek. Seçimi öncesiyle, sonrasıyla de yakından izleyeceğiz. 

AYTEKİN AKAY

Etiketler :
trabzonsiviltoplumkurulucglarugtdfmustafademurfatuhhaberaytekunakayusmaul - - ks - z -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
30-03-2018 12:40
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®