Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
TRABZON MAÇKA ANAYURT KÖYÜ
TRABZON MAÇKA ANAYURT KÖYÜ Anayurt Köyü Trabzon ili Maçka ilçesine bağlı Zigana dağlarının eteklerinde kurumuş bir köydür.
Eski adı KRANSA’DIR Trabzon iline 45km, Maçka ilçemize ise 16 km uzaklıktadır. Yöresinin şirin mi şirin bir köyüdür.
 
Doğusunda Gürgenağaç köyü, Batısın da Dikkaya Köyü ve Kuzeyınde BAŞAR köyü, Güneyinde ormanlarla çevrilidir. Gürgenağaç köyü ile arasında Kiraz deresi adeta sınır çizmekte, Başar köyü ile arasında Pervanoğlu deresi doğal sınır teşkil etmektedir. Bu Pervanoğlu deresi ilçe merkezin de Larhan dersi ile birleşerk Değirmendere ismini alır. Trabzonda Değirmendere mevkiinden denize dökülür.
 
Anayurt köyünün Güneyinde ormanların içinde BATI bölümünde KOTİL Mevkii ile Doğu bölü bölümünde de ZALİNAS MEZRESİ VARDİR..Ormanların bitişinden sonra KİRAZ Yaylası, bu yalanın üst bölümünde LAYNA ve daha yukarı bölümde de LAPAZAN Yaylası bulunur.
Şimdi bu köyün halkını tanımaya çalışalım. Bu köyün halkı buraya Köprübaşı ilçesinden(Fidanlı –garbı Göneşera) dan gelip yerleşmiştir. 1928-29 yıllarında ÇAYKARA’DA VE KÖPRÜBAŞINDA Büyük sel felaketi olmuştu. Buralarda arazilerini ve evlerini sel felaketinde kaybedenler Maçka ilçesinde Rumlardan boşaltılan köylere selden zarar görenler muhacir olarak getirilip yerleştirildi. Araziler halka nüfus oranına göre dağıtılmıştır(ücretsiz olarak).. Yine TONYA İlçesinden de 5-6 hane de bu köye gelerek yerleşmişti
Birincisi, Köy Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon Pontus Rum İmparatorluğunu ortadan kaldırmak için Trabzon üzerine yaptığı seferde ordusu köyün kuzey batısında komşu köy olan Başar ( İstama)’ın dağlarından Trabzon’a ilerlerken onun ordusundaki leventlerin (asker) ordudan kaçarak buraya yerleşerek köyü kurmuşlardır.
İkici görüş ise;Trabzon Rum Pontus Devletinin baskılarından ve de Türk askerlerinin saldırılarından bıkanlar Rumlar tarafından kaçarak bu Zigana Dağı eteklerine sığınarak burada yerleşerek bu köyü kurmuşlardır.
Gerçeğe en yakın görüşte bu olduğu kanısı yaygındır. Kurulan bu köyün adı KIRANSA idi. Yani Rum ağırlıklı köy olduğu adıyla da belirlenmektedir. Kıransa demek,kıran arkası düzlük anlamına gelmektedir. Yani diklikler arasında kalan düzlük bir yerdir. Bu bölgede kurulan en büyük köylerden birisi ve merkez köyü Kıransa idi. Hatta İstama (Başar) köyü’nün camisi yanından başlayan yoldan altı bizim köye aitti.
Buradaki yaşayanlar bizim köy nüfusuna da kayıtlı idiler. Çevre köylerdeki kiliselerin en büyüğü ve merkez kilisesi Anayurt köyü’nde olan kilseydi. Bütün papazlar bu kilise papazına bağlıydı.
Bu kilise papazının büyük evi de vardı. Bu ev şimdi Muhittin oğlu’nun evi idi. Kiliseden bu eve yeraltından tünelle gidiş yolu vardı. Hatta kiliseden Köyün alt tarafından geçen Hamsiköy Deresine de tünelle iniş vardı.
Bu durum burada yaşayanların bir şeylerden korktuklarını veya da gerekli önlemleri aldıklarını anlatmaktadır. Yine köyde köyün üst kısmında yer alan Kilise kayası diye adlandırılan kayanın üzerinde bir kilise daha vardı.
Bu kilise gözetleme işini ve de haberleşme işini yaptığı kanısını vurgulamaktadır. Ayrıca da Zalinas mevkii olarak isimlendirilen yerleşim yerinde de Kosoğlu Ahmet’in arazisinde bir kilise daha vardı.
Bu kiliseler her biri birbirini görecek düzenleme ile yapılmışlardır. Bunlar “çan ve ışıkla” haberleşmelerini de yaparlardı. Anayurt Köyü çevrenin en büyük köyü ve merkezi olduğundan da bu özelliği ve de düzlüğü olduğundan burada her yıl panayır düzenlenirdi. Bu panayır haftalarca da sürermiş. Bu nedenle de Kıransa isim yapmış bir köydü. Köy halkını eskiden genelde Rumlar oluştururdu. Sonraları Türklerde yerleşerek birlikte yaşamaya devam etmişlerdir.
Atatürk, Türk – Yunanistan arasında ailelerin bölünmemesi ve buradaki Rumların oraya, oradaki Türklerin de buraya taşınmasını sağlayan mübadele anlaşmasını yapmışlardır. Bu anlaşma gereği de Kıransa’da yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderilmiştir. Bu olay gerçekleşince de Maçka Yeşilyurt ( Hacevera) köyünden buraya yerleşenler de olmuştur. Ancak Trabzon Köprübaşı’nda yaşanan sel felaketi sonucu oradaki insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için onlardan dışarıya göç etmelerine karar verilmiştir.
Sürmene Kaymakamı bu iş için büyük emek vermiştir. (Arap Kaymakam) yıl 1929’du. Bu nedenle yerleşme yerleri belirlenmişti. Bunlarda Trabzon ( şimdiki hava limanı) yanı ve Maçka’nın köyleri idi. Köyün ilk yerleşecekleri önce Trabzon Hava Limanı yanını bakmış ve orada sıtma hastalığı gerekçesiyle beğenilmemiş ve Maçka’nın bu köyüne gelip beğenerek yerleşmişlerdir.
1929 Yılında. Bu köye ilk aşamada Köprübaşın’dan gelenler ile daha önce Yeşilyurt Köyündekiler yerleşmiştir. Sonraları ise Trabzon’un Tonya ilçesi köylerinden de gelenler den beş hane de getirilerek köye yerleştirilmiştir. Bugüne değin bu iki halk birbirleriyle kardeş gibi yaşamışlardır. Şu anda da hısım akraba olunmuş ve ayrımcılık hiç olmamaktadır.
Köyün adı merkez köy olması nedeniyle Rum adlarının Türkçe olması gerektiğinde “ ANAYURT “ olarak değiştirilmiştir. Köy tarihi ve doğa güzellikleri ile cennet köşelerinden bir görünüştedir. Köyü gelip göre herkes hayran kalmaktadır.
Hazırlayan Abdullah İMAMOĞLU
 
Etiketler :
Eski adı KRANSA’DIR Trabzon iline 45km, Maçka ilçemize ise 16 km uzaklıktadır. Yöresinin şirin mi şirin bir köyüdür. -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
03-08-2014 20:14
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®