Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Sürmene ve Araklı’ya Horyan suyu geliyor
Karadeniz yerleşimleri Yağmurdan çürüdü ama köylerde dahi yeterli, sağlıklı içme suyundan yoksun bırakıldı. Birçok İlçede içme suları derelerden alınan ve arıtılmayan, sadeceyetersiz klorlanan su içiliyor
Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayıldığı halde ne yazık ki Karadeniz bölgesi ve köylerinde içme suyu sorunu yıllardır vardır. 
 
Günümüze kadar bir çok isim atında çok farklı projelerle su sorunu giderilmeye çalışıldıysa da ne yazık ki kalıcı değil de “günü kurtarma” adına yapılan tüm iyi niyetli çalışmalar, istenilen sonucu veremedi. 
Şimdilerde Sürmene ve Araklı Belediyeleri, el ele vererek, yüzde ellisi hibe olacak, her iki ilçenin de 50 yıllık nüfus artışları da dikkate alınarak, “Horyan(Yeşilyurt) suyu projesi”de sona geliniyor. 
“Bir elin nesi var iki elin sesi var” Ata sözünü kanıtlarcasına Araklı ve Sürmene Belediyelerinin el ele vererek, işbirliği yaptığı proje ile her iki ilçe halkı, yıllardır sıkıntılı bir şekilde dere yataklarındaki kuyulardan çekilen sudan kurtulmuş, ve şehirlerde yayla suyunu içer hale gelmiş olacaklar.
Teknolojinin son ürünü makine parklarıyla dev su boruları için aynı anda bir yandan beton ve asfalt yollar aynı anda bir yandan kazılırken, bir yandan borular yerleştirilip, bağlantıları yapılıyor, ardından da isale hattının üzeri kapatılarak, yol güzergahlarındaki trafik akışında da aksamaların yaşanmaması sağlanıyor. 
Su isale hatlarında çalışan işçilerin her birinin kendi alanlarındaki deneyimli ve beceri sahibi kişilerden oluşması da yaşanılabilecek aksamaları önleyip, projenin aksamadan yürütülmesi sağlanıyor.
''Bu proje 2009 yılında onaylandı. Yaklaşık 72 kilometre iletim hattına sahip, kısmi şebekesi ise 35 kilometre. 
10 adet depo ve mevcut depolar onarılacak. 
Arıtma tesisi yapılacak. 2043 yılındaki içme suyu ihtiyacına göre proje yapıldı. 
İhalenin bu günkü bedeli 21 milyon 870 bin 792 lira. Bitim aşamasında bu bedel 30 milyon liraya çıkabilecek''
 
Petekli Mahallesinde yapılan çalışmalardan bir kare ..
Salim Sarıkoç
Etiketler :
Sürmene ve Araklı’ya Horyan suyu, doğu karadenizde su sorunu -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
21-07-2014 07:28
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®