Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Patrik Bartholomeos Kilise heyeti ile Karadenizi gezdi
Fener Rum Patriği Bartholomeos Ve patrik heyetinden Trabzon Giresun Ordu cicarındaki osmanlı ve Roma dönemi bazı eserleri gezmesini akıllara gene vakıf yasasını getirdi
Heyet Roma, Pontus dönemi eserleri ziyaret ederek notlar aldı, Hükümetin gizliden hayata geçirdiği  Rum çözüm süreci 2008 tarihli Vakıflar kanunu değişikliği ile başladı. Lakin Osmanlı vakıf malları halâ kamu tarafından yağmalanırken, Azınlık iddiaları belgesiz yerine getiriliyor.
 Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Tarihi binaları, mekanları görmek ve onları kurmuş olan dedelerimize dua etmek bizim için borç ve aynı zamanda bir mutluluk vesilesidir" dedi.
Doğu Karadeniz gezisi kapsamında Trabzon'da bulunan Bartholomeos, sabah saatlerinde beraberindeki din adamları ve iş adamı Efkan Başkan ile konakladığı otelden çıkarak Maçka ilçesine geldi.
İlçenin Kiremitle köyündeki yıkılmış haldeki Kızlar Manastırı'nı ziyaret eden Bartholomeos, burada mum yakıp dua okudu.
Ardından aynı ilçedeki Hamsiköy köyüne geçen Bartholomeos, buradaki çiftlikte bir süre dinlenip yemek yedi.
Yemek sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Bartholomeos, son yıllarda 15 Ağustos tarihinde Trabzon'a gelerek tarihi Sümela Manastırı'nda hükümetin müsadesiyle ayin yaptıklarını hatırlattı.
Bu yıl da söz konusu manastırda beşinci kez ayin yaptıklarını anlatan Bartholomeos, bu kez ise turistik amaçla yöreye geldiklerini söyledi.
Trabzon ve çevresinde yer alan Gümüşhane, Giresun ve Ordu'da tarihi mekanlar, eski kiliseler ve eski manastırlar olduğunu ifade eden Bartholomeos, bu tarihi yapıları gezmek istedikleri söyledi.
Gezileri kapsamında camilere ve kiliseleri gezdiklerini anlatan  Bartholomeos, "Tarihi binaları, mekanları görmek ve onları kurmuş olan dedelerimize dua etmek, bizim için borç ve aynı zamanda bir mutluluk vesilesidir" dedi.
 Bartholomeos, gezilerinde kendilerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Karadenizlilere teşekkür ederek, "Bütün Trabzonlular, Giresunlular, Ordulular tarafından sevgi ve hoşgörüyle karşılandık. Bizi ağırladılar. Resim çektik, sohbet ettik onlarla. Bize kiliseleri, müzeleri açtılar, çay ikram ettiler. Trabzon'dan bu akşam en iyi intibalarla ayrılıyoruz" diye konuştu.
Bartholomeos, gelecek yıl 15 Ağustos'ta Sümela'da yapılan ayin vesilesiyle tekrar Trabzon'a gelerek Karadenizlilerle buluşma temennisinde bulundu.
- Koruma polislere teşekkür etti
Bartholomeos, emniyet mensuplarını da kendilerini gezileri boyunca korudukları için teşekkür ederek, "Korudular fakat herhangi bir taraftan tehlike yoktu ama onlar iyi niyetleri ve her ihtimale karşı bize yakınlık gösterdiler. Her tarafta refakat ettiler. Uzakta da şehir içinde de refakat ettiler. Kendilerine müteşekkiriz" ifadesini kullandı.
- Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutladı
Geçen hafta başlayan ziyareti boyunca kendisini ağırlayan iş adamı Başkan ve ailesine misafirperverliği için teşekkür eden Bartholomeos, Kurban Bayramı'nın yaklaştığına dikkati çekerek, "Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı'nızı kutluyoruz. Sıhhat ve afiyetle bir bayram idrak etmenizi diliyoruz. Allah'ın yardımıyla nice mutlu buluşmalarımıza diyorum" şeklinde konuştu.
Bartholomeos'Un Doğu Karadeniz Gezisi Sürüyor
DOĞU Karadeniz gezisini sürdüren Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon'da Bilim Sanat Merkezi ile Atatürk Köşkü'nü gezdi, Sürmene İlçesi'nde camiye dönüştürülen tarihi Cida Kilisesi'ni ziyaret etti.
Fener Rum Patriği Bartholomeos, bu sabah önce Hızırbey Mahallesi'ndeki Bilim Sanat Merkezi'ni, ardından da Soğuksu mevkiindeki Atatürk Köşkü’nü gezdi. Bartholomeos, beraberindeki din adamlarıyla birlikte daha sonra Sürmene İlçesi'ne geçti, Dirlik Köyü’nde bulunan ve camiye dönüştürülen tarihi Cida Klisesi’ni ziyaret etti. Camii imamıyla bir süre sohbet eden Bartholomeos, anı defterine de Türkçe olarak, "Dirlik eski camiini memnuniyetle ziyaret ettik. Dedelerimizin kilise olarak kullandıkları binanın bugün ibadet yeri olarak kullanılması takdire şayandır. Yüce Allah birdir ve tekdir. Hepimiz de onun evlatlarıyız. Dirlik köyü halkına, imam kardeşimize, belediye başkanımıza iyi mesailer ve sıhhatli günler dileriz" yazdı.
 
BARTHOLOMEOS KIZLAR MANASTIRI'NI GEZDİ
Fener Rum Patriği Bartholomeos, restorasyon çalışmaları süren Kızlar Manastır'nı, ardından da tarihi Fatih Küçük Camisi’ni gezdi.
 
Boztepe Mahallesi’ndeki tarihi manastıra gelen Bartholomeos ve beraberindeki din adamları, restorasyon çalışmalarını yürüten işçilerle birlikte anı fotoğrafı da çektirdi. Manastır ziyaretinin ardından Bahçecik Mahallesi’ne geçen Bartholomeos, burada da Fatih Küçük Camisi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.
 
 
 
Fener Rum Patriği Barholomes ve beraberindekiler Giresun Ordu gezisine doğru yol aldı
DOĞU Karadeniz gezisini sürdüren Fener Rum Patriği Bartholomeos, Giresun’da tarihi yapıları gezdi, ziyaretlerde bulundu.  
Geceyi Trabzon'da geçiren Patrik Bartholomeos ve beraberindeki din adamları, sabah saatlerinde Giresun’a hareket etti. 
Tirebolu ilçesinde tarihi Tirebolu Kalesini gezen Fener Rum Patriği Bartholomeos, ardından da kalenin altında yer alan parkta dinlendi, çay içti. 
TAHTA SIRADA OTURDU, TOP OYNADI Giresun'a geçen Bartholomeos, önce Giresun Müzesi'ni gezdi, bilgi aldı. 
Ardından  Giresun Anadolu Meslek Lisesi'ne giden Patrik Bartholomeos, sınıflara girdi, tahta sıralarda oturdu. Okul çıkışında çocuklara şeker ikram eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, kısa bir süre de çocuklarla top oynadı. 
GİRESUN KALESİ'NDE SELFİE Tarihi Giresun Kalesi’ni de ziyaret eden Patrik Bartholomeos, kalede bulunan gençlerin Selfie isteğini de kırmadı, birlikte fotoğraf çekilmesine izin verdi. Giresun’da yoğun ilgi gören Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki din adamları daha sonra  Ordu’ya hareket etti.
 
Doğu Karadeniz gezisini sürdüren Fener Rum Patriği Bartholomeos, gezisinin 3. gününde Giresun’un Şebinkarahisar ilçesindeki Meryemana Manastırı’nı ziyaret etti.
Cuma günü Trabzon’a gelen dün Giresun’da çeşitli ziyaretlerde bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos, bugün sabah saatlerinde Trabzon’da il merkezindeki Kemerkaya Camisi’ni, ardından restore edilmesi gündemde olan Küçük Ayvasıl Kilisesi’ni gezerek incelemelerde bulundu.
Fener Rum Patriği Bartholomeos, daha sonra Trabzon’dan ayrılarak Gümüşhane üzerinden ve Giresun’un Şebinkarahisar ilçesine hareket etti. Şebinkarahisar ilçesinde bulunan tarihi Meryemana Manastırı’nı ziyaret eden Bartholomeos, burada beraberindeki din adamlarıyla birlikte kısa bir ayin yaparak manastır önünde fotoğraf çektirdi.
Ardından manastırdan ayrılan Bartholomeos Trabzon’a doğru yola çıktı. Patriğin Salı günü bölgeden ayrılması bekleniyor.
Etiketler :
heyet - roma - pontus - donemi - eserleri - ziyaret - ederek - notlar - aldi - hukumetin - gizliden - hayata - gecirdigi - - rum - cozum - sureci - 2008 - tarihli - vakiflar - kanunu - degisikligi - ile - basladi - - lakin - osmanli - vakif - mallari - hal - kamu - tarafindan - yagmalanirken - azinlik - iddialari - belgesiz - yerine - getiriliyor - - fener - rum - patrigi - bartholomeos - restorasyon - calismalari - suren - kizlar - manastir - ni - ardindan - da - tarihi - fatih - kucuk - camisini - gezdi - -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
01-10-2014 09:03
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®