Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Ortahisar İmar Sorunları Tespit ve Çözüm Arama Çalıştayı sona erdi
Trabzon’da Ortahisar İmar Sorunları Tespit ve Çözüm Arama Çalıştayı başladığı gibi sessizce sona erdi.
Toplantıya Belediye yetkilileri, Mimar ve Mühendisler, Muhtarlar dışında şehir halkından, Medeni bir Trabzon sevdasında olanlar davet edilmedi, davet isteyen bazı akil hemşerilerimize katılım izni verilmedi.
 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Trabzonun günümüze kadar hukuka uygun yapılaştığını iddia etti, Toplantıya katılanların önemli beyinler olduklarını, bu beyinlerle sorunlara çözüm aradıklarını söyledi.
Şimdi soruyoruz, Çağdaş hukuka uygun Trabzon'un tepelerine yapılan devasa, Sosyal donatılardan yoksun, Altyapısı neredeyse sıfır yeni semtlermi hukuka uygun?
Trabzon'da yetkililer İmar ve şehircilik hukukunu biliyorlarmı diye düşünüyorum, Çünkü hukuk İstanbul'da da aynıdır, Ankarada  da aynıdır Edirnede de aynıdır.
Beş asırlık tarihi hamama sıfır noktasında yapılan onca beton yığınına hangi hukuka göre izin verildi?
Molozda gerçeleştirilen Reşadiye Köprüsünün hiçbir ön etüdü yapılmadan inşaatına hangi hukuk izin verdi?
Trabzon tepelerini Doğal sit konumunu beton yığınına dönüşmesine hangi hukuk izin verdi?
Eski olsun, yeni mahalleler olsun bitişik nizam ve sosyal donatı alanlarından yoksun yapılaşmaya hangi hukuk izin verdi?
Anıt eser Trabzon kalesi üzerinde sıfır konumda konuk evi inşaatına hangi hukuk izin verdi?
Şenrin sahillerinde her birkaçyüz metrede şehir lağımlarının kontrolsüz, arıtılmadan denize boşaltılmasına hangi hukuk müsaade ediyor?
Yağmur şehri Trabzonun yollarına, Ana arterlerine yapılan yetersiz logarlar yüzünden her şiddetli yağmurda nice zararlara sebep olan uygulamalara hangi hukuk izin verdi?
Doğal sit alanı olması gereken sahil öngörüşünde devasa binalar yapılarak, Sahilden şehrin sluetinin yok olmasına hangi hukuk izin veriyor?
Trabzon 90 yıldır, Bilhassa 1950'lerden beri neden yoğun göç veriyor, Göç olan yer ekonomik ve sosyal anlamda kuraktır, Bu kuraklığın müsabbibleri halk değil yetkili yöneticilerdir.
Şimdi Trabzonu Karadenizin merkezin konumundan düşürüp, Vasıfsız kent konumuna sokanlar Trabzonun en lüks otelinde bir masa etrafında toplanan bir avuç "sorunlardan suçlu" yetkili Trabzonun sıkıntılarına çözüm arıyor.
biz buna meşhur bir ata sözümüzle cevap vermek isteriz, (Körler sağırları ağırladı) yediler, içtiler, Hediyeleştiler ve dağıldılar.
Trabzonun sorunları artık onların sorunu değil, Sorunlar halk için sorun olmaya devam edecek.
 
Tarihi anıt eser Ortahisar hamamının hemen bitişiğine yapılan yeni bina devam edecek, Hamam içine yapılan markete ruhsat verilecek, Reşadiye köprüsü vatandaşa çile olmaya devam edecek, Lağımlar konttrolsüz sahile akmaya devam edecek Trabzonlu denize girmek için onlarca km. ilçelerin sahillerine gidecek, Turizm şehri yapmaya çalıştığımız Trabzon sanki sahil şehri değilmiş gibi Turizme hizmet eden deniz sahil tesisleri olmayacak,
Boztepe ve muadili tepelerimiz istanbul varoşları gibi dikey ve sosyal donatı alanından mahrum yükselecek, çocuklarımız oyun oynamak için iki salıncak bir kaykay ve tahtıravalliden oluşan daracık parklara mahküm edilecek, Sokaklarımız sık sık dere olmaya alçak katları istila etmeye devam edecek, tarihi surların dibine konumlandırılan LPG tankları tarihi kaleyi ve çevreyi tehdit etmeye devam edecek
SABAHA KADAR YAZABİLİRİM.......!
 
TOPLANTI SONUÇ AÇIKLAMASI:
 
Ortahisar Belediyesi ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği Trabzon İl Koordinasyon Kurulu ortaklaşa düzenlediği Ortahisar İmar sorunları tespit ve Çözüm Arama çalıştayına, Ortahisar Belediye Meclisi Başkan vekili Nusret Onur, Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedar Çiftçi, TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mustafa Yaylalı ve daire amirleri katıldı.
 
Kentin Sakini Değil, Sahibi Olalım” ilkesi ile hareket eden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Trabzon İl Koordinasyon Kurulu, Trabzon Ortahisar Belediyesi ile “Birlikte Çözüyoruz” ortaklığı çerçevesinde düzenlenen “Ortahisar İmar Sorunları Tespit ve Çözüm Arama Çalıştayı” bugün sona erdi. Zorlu Grand Otel’de yapılan çalıştayda Ortahisar’ın 350 sorunu tespit edildi. 
Konuyla ilgili çalıştayın sonunda açıklama yapan Trabzon İl Koordinasyon kurulu Başkanı Mustafa Yaylalı, çalıştay çerçevesinde bir dizi yararlı çalışma yaptıklarını kaydederken katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Yaylalı, “Hep beraber daha güzel bir Ortahisar, daha güzel bir Trabzon gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu toplantının hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.
 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise,  çalıştayda Ortahisar’ın 350 sorunu ortaya çıkarıldığına dikkat çekerek, “Kim bu beyinler? Bu şehir için fikir beyan eden, düşünen beyinler. Bu anlamda sıfatı görevi ne olursa olsun, biz bu fikirleri almak istedik. Bu fikirleri bu şehrin sorunları nelerdir noktasında tespit yaparak bu çalıştayda değerlendirmek istedik. 350 sorun ortaya çıkarıldı. Bu çok güzel bir şey” diye konuştu.
 
Bu sorunları çözüm noktasında yine beraber çalışacaklarının altını çizen Genç, “Bu sorunları şeklen alalım, toplantı yapalım amacında değiliz.
Toplantının açılışında ifade ettiğim üzere şehrimizin imarı Mutlak sürutle senelerdir yasalara uygun olarak teşekkül ettirildi. İmarla ilgili yapılan iş ve işlemler büyük oranda yasal veya yargı kararları ile hukuksal zeminde doğru olarak tespit edilmiş ve icra edilmiş olmasına rağmen bugün geldiğimiz nokta hukuka uygun bir imar uygulamasında yaşanılabilir mağrur bir şehir ortaya çıkartamadık. 

 
O nedenle biz aldığımız bu fikirleri bu şehrin ortak iradesi, daha yaşanabilir bir şehir haline gelmesi için ortak iradesi olarak kabul ediyorum. En azından bunu seçimden önce de ifade ettim. Bu fikirleri ve iş birliği olarak devam ettireceğiz odalarımızla beraber çözüme dönük neticeleri de bu şehir adına bir ortak irade olarak esas alıp inşallah güzel iş ve icraatlar bu fikirler üzerinde icra ederiz. 
Amacımız daha güzel daha yaşanabilir şehir inşa etmektir” dedi. 
 
TOPLANTIDAN ÖNEMLİ NOT:
Trabzon’da bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan Ortahisar Belediye Meclisi Başkan vekili Nusret Onur, büyümenin tamamen tabandan gerçekleşmesini sağlamak zorunda olduklarını belirterek, “Kaynakların iyi kullanarak, gelecek nesillere kullanıma olanak verilmesi gerekiyor. Yerinden yönetim var, artık büyümenin temel amaçlarından biri yerel girişimlerin desteklenmesidir. Yani ilk adımı biz şuan Ankara’dan beklemiyoruz. İl ve ilçelerden gelmesi lazım. Artık Ankara bize yardım yapmayacak. Yerinden yönetiminin mali yönetim burada ne olduğunu görmekteyiz” dedi.
 
Kent konseyine Belediye Başkanının müdahale etmesini istemediklerini kaydeden Onur, “Belediye Başkanının bu kent konseyini tamamen serbest bırakmasını lazım. İyi projeler çıkması için bu gereklidir. Ama bir türlü yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi en büyük illerdeki kent konseyleri de bu hataları yapıyorlar. Benim özellikle ricam, Ahmet Metin Genç başkanımız burada yok ama Ortahisar Kent Konseyi’nin çalışmalarına karışmaması lazım. İşe siyasi yapı girdiği zaman çalışmıyor” diye konuştu.
Etiketler :
ortahisar - belediye - baskani - ahmet - metin - genc - trabzonun - gunumuze - kadar - hukuka - uygun - yapilastigini - iddia - etti - toplantiya - katilanlarin - onemli - beyinler - olduklarini - bu - beyinlerle - sorunlara - cozum - aradiklarini - soyledi - -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
01-10-2014 07:52
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®