Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Hükumet nasıl kurulacak?
Genel seçim Akp'nin tek başına iktidarına son verdi, Şimdi ne olacak, Nasıl bir hükümet kurulacak, Anayasa değişikliği olur mu?

YSK'lunun kesin sonuçları açıklamasıyla Davutoğlu hükümet arayışlarına başlayacak, Sanıyoruz ilk tercihi dışarıdan destekli tek başına Akp hükümeti olacak. 

Kendisini dışarıdan destekleyen bir parti bulamaz ise güçlü bir iktidar için CHP'nin kapısını tekrar çalacak, CHP Akp hakkındaki Yolsuzluk-Rüşvet soruşturmalarında ısrar ederse birliktelik olmaz. Çözüm Anayasası denilen Başkanlık sistemi ve Federal bölgelere imkan veren Türkiyenin üniter yapısını değiştiren bir anayasaya CHP nasıl yaklaşacak bunu göreceğiz.
 
Davutoğlunun MHP İle iktidar ortağı olması en son ihtimal, Zaten Devlet Bahçeli böyle bir ortaklığı düşünmediğini açıkladı. 
MHP olası bir erken seçime kendini hazırlamaya başladı. MHP Başkanlık sistemine, Federal Anayasaya, Yolsuzluk-Rüşvet soruşturmalarına, Yargının siyasallaşmasına, İktidarın Ortodoğudaki yangına bakışı belli, Bu konuda bir orta yol bulmak imkansız gibi görülüyor, İktidarın en zayıf tarafı yolsuzluk dosyalarının tekrar açılması konusu, Bunu görmemezliğe gelecek parti hangisi olacak göreceğiz.
 
Davutoğlunun bütün politikalarına ortak yaklaşımı olan tek parti HDP, Bu sonuç HDP ile girdiği çözüm süreci nedeniyle oldu diyebiliriz. HDP'nin istedikleri belli, Akp bunları verecek olursa koşulsuz destek alacaktır.
Akla ve şartlara göre en uygun aday ortak HDP olarak görülüyor. Yeni Anayasasyı HDP desteği ile halk oylamasına sunabilirler, Türkiyenin üniter yapısını değiştirecek, Doğuda tam özerk bir devlet kurulmasına imkan veren bir Anayasaya Akp seçmeninin bu günkü desteği vereceğine inanmıyoruz.
 
Ülkenin en büyük sorunu yargının siyasallaşması, Ekonomik israfın yolsuzluk boyutlarına ulaşması, Komşularımızla ve ABD-AB ile soğuk ilişkiler bu dönemde önemli bir dönüşüm sergileyecektir.
 
Kimsenin göremediği, Bu dönem hayata geçirileceğine inandığımız Afet kanunu gereği dönüşüm projeleri milyonlarca vatandaşı kiracı konumuna getirecek. Bizim tahminimiz bu dönüşüm ve yenileme projeleri halen uygulanan vahşi Rant projeleri şeklinde devam ederse Akp'de Ortağıda Hem Anayasa oylamasında, Hem erken bir seçimde taban yapacaktır.
 
Bu dönem Kurtuluş savaşından sonra yaşadığımız en önemli dönemdir, Böyle dönemleri 1970 li yıllarda yaşadık, lakin o devirde Ortodoğuda böyle bir cehennem yoktu, Farkında olmasak ta Ortodoğu kaosu çevresindeki bütün ülkeleri her an yokta edebilir Abatta edebilir, Burada takip edilecek yol ve diploması çok önemli, Lakin böyle bir irade maalesef mevcut değil.
 
Sonuç: Yıllardır iktidara gelemeyen CHP Rant baskısı ile Akp projelerine ortak olursa böyle bir iktidar olabilir, İlk seçimde ne Akp ne CHP kalmayacaktır. 
MHP ile yapılacak bir ortaklık göremiyoruz, Olursa hayal kırıklığımız olacaktır.
HDP kendi şartlarını kabul ettirdiği takdirde en yakın iktidar ortağı olarak görüyoruz, Bu İktidarda oluşacak kaos Akpyi bitirirken HDPnin oylarını arttıracağına inanıyoruz.
 
En yakın ihtimal; Türk Demokrasi tarihine enteresan bir uygulama olarak geçeceğine inandığımız Akp azınlık hükümeti, Güven oyu alamazsa dahi yenilenecek genel seçime kadar iktidarda kalması.
Çünkü yeni seçim bir yıl içinde olacaktır, Azınlık hükümeti olarak Akp devam etmeyi deniyecektir. Bu yöntem TBMM'nin devre dışı kalması demek olacaktır. Kanun çıkarılamayan bir yıllık Türkiyenin hali ne olur dersiniz?
 
Dip Not: Milyonlar harcayarak vekil olanların Sonucu ve adaylığı belli olmayan yeni bir seçime bakışları ne olur dersiniz?
Etiketler :
genel - secimler - hukumet - nasil - kurulur - erken - genel - secim - kacinilma - mi -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
08-06-2015 03:52
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®