Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Gurbette Trabzon Dernekleri ne işe yarar?
İşte cevabı... İstanbul’da 1990’lı yıllardan itibaren kurulmaya başlanan ve şimdilerde sayıları yüzlerceyi bulan Karadeniz hemşehri dernekleri sık sık tartışma ve eleştiri konusu olur. Hiçbir işe yaramadıkları, oyun mekânları oldukları, bir takım kişilerin bu dernekleri unvan sahibi olmak ya da siyasete geçebilmek için araç olarak kullandıkları gibi birçok konuda gündeme gelir bu tartışma ve eleştiriler.
Bu tartışma ve eleştirilerin bütününe haksız ve yersizdir diyemeyiz. Fakat ne işe yaradıkları hakkında elimizde somut göstergeler ve örnekler de var. Bunların bir tanesine geçtiğimiz günlerde bir dernek gecesinde şahit olduk. Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’ne bağlı Sayvançatak Mahallesi’nin Üsküdar Kirazlıtepe’de bulunan derneğinin gecesinde, Başkan Erol Yanık’ın kızı Sinem Yanık tam da bu konuyla ilgili bir konuşma yaptı. Biz fazla yorum yapmayalım, biraz kısalttığımız konuşmayı sizlere de aktaralım:
 
"Derneğimizin kurulduğu 1993 yılında henüz dünyaya gelmemiştim. Bu akşam derneğimizin 23. Kuruluş yılında derneğimize mekân edinmek amacıyla bu güzide geceyi organize eden emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ederim.  Şunu sizlerle paylaşmak isterim ki hani vardır ya evde ne pişerse sokağa o koku hoş gider. Bizim aile meclisimizde de genelde dernek faaliyetleri konuşulurdu.
 
O zaman bu konular hayli sıkıcı gelirken yaşım ilerledikçe bu konuşmalara ben de ilgi duymaya başladım. Tabi ki babamın da daima derneklerle iç içe olması da benim bu havayı teneffüs etmeme en büyük etken oldu.
 
 
Derneğimizin sosyal faaliyetlerine katılmaya, annemle bayanlar toplantılarına gitmeye başladım. Derken halk oyunları ekibine girmekle ilk dernek faaliyetime başladım. Tabii ki ekip çalışmalarımızda nasıl ki okulu başarıyla bitireceğiz. Ekipte de öyle başarılı olmak zorundayız. Ekip arkadaşlarım ve ben derneğimizi kültürümüzü temsil etmek adına özveride bulunduk. Ve çok da başarılı sonuçlar elde ettik. Diğer kültüre mensup arkadaşlarım bana daha fazla ilgi duymaya başladı.
 
Dernek geceleri sırgan ve keşkek festivalleri, horon, kemençe bir anda kendimi Ağasar’da buldum. Köye gittiğimde de aynı oradakiler gibi kuşak, yelek, fistan, kılıf bağı gibi yöresel kıyafetlerimle uyum içerisinde oluyorum. Otçu içinde özel çaba sarf etmeme gerek yok. İstanbul’da da otçu düzenleniyor.
 
Yemek konusunda çok titiz bir o kadar da seçiciyim; ama derneğimiz sayesinde yağlaşı da, sırganı da, lahanayı da, çökelikli ekmeği de, turşuyu da, darı çorbasını da aklınıza gelebilecek her türlü Ağasar yemeğini sevdim.
 
Kermesler sayesinde de derneğimize birçok katkı sağlandı. Komşu köylerimiz de dernekler kurdular, onların etkinliklerine katıldık, birçok arkadaş edindik. Başka derneklerin kurulmasıyla kimileri ayrımcılığın başladığını düşündüler. Aksine bizi birbirimize bağlayan derneklerimiz olmuştur. Dostluklar, köy komşulukları daha da pekişti. Gökkuşağı yedi renktir, tek renk olsa bu kadar güzel olur muydu?
 
Unutmadan şunu da belirtmek isterim: Biz okulda öğretmenlerimizle bile konuşamazken dernekler sayesinde belediye başkanları, vekiller hatta bakanlarla sohbet etmeye başladık.
 
Takdir edersiniz ki öğrenciler için burs çok önemlidir. Derneklerimiz, siz belediye başkanlarımız, ekonomik durumu iyi olan üyelerimizin sayesinde bize bu hizmet sunuluyor. Ama az ama çok; önemli olan biz öğrencileri düşünmeniz. Bu konuda siz büyüklerime teşekkürü borç bilirim. Okuyarak ülkemize, beldemize, yöremize başarılı hizmetlerle bu teşekkürümüzü pekiştiririz. Bende bir öğretmen olarak bu burslara destek vermeyi bir borç bilirim.
 
Eski ismi dernek yeni ismi sivil toplum kuruluşlarının önemi çok ama çok büyük. Benim İstanbul’da Sayvançatak derneğim, kardeş derneklerimiz, en önemlisi de Şalpazarı Dernekler Federasyonu olan Şalfed hayat sigortamdır. Günler, haftalar, seneler çok çabuk geçiyor. Maziye bakıyorum da şuan 23.yılımızı kutluyoruz.
 
Ağasarlı bir Çepni kızıyım;  aslımla, kültürümle gurur duyuyorum.
 
Ben İstanbul’da doğdum büyüdüm ama kültürümü derneğimizde öğrendim. Bir kez daha bu işe emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür eder, bir genç kız olarak vefakâr, cefakâr; hatta bir melek olan kadınlarımıza uygulanan şiddete kesinlikle hayır derken gelin büyüklerim örnek olun destek olun. Geleceğinizin teminatı olan biz gençlerin önünü açın. Dileğim şudur ki bu kültür aktarımının gelecek nesillerimize devamı için,23. Yılımızda bir mekânımızın olması dileğiyle birlik ve beraberliğimiz daim gecemiz hayırlı uğurlu olsun."
 
Karadeniz Manşet
Etiketler :
dernekler - ne - ise - yarar - - trabzon - dernekleri - trabzon - federasyonu - sivil - toplum - orgutleri -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 1 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
08-02-2016 15:42
Yorumlar
Zeki Gökçe tarafıdan 08-02-2016 23:48:22 Tarihinde yazıldı
AŞAĞIDA Kİ YAZI VE HABER YAPILAN DERNEK GÜZEL BİR ÖRNEKTİR.
İSTANBUL DA 15 YILDIR DERNEKLERİN İÇİNDE OLAN BİR RADYO-TV PROGRAMCISI VE GAZETECİ OLARAK TEKİN KÜÇÜKALİ ZAMANINDA YAPILMIŞ OLAN ETKİNLİKLER VE LOBİ FAALİYETLERİ MAALESEF TABELALARI ASILMIŞ DERNEKLERİN % 98 İNDE GÖRÜLMEMİŞTİR. ÇOK YAZDIK ÇOK RADYO- TV PROGRAMLARINDA SESLENDİREREK ELEŞTİRDİK. ANCAK O BAŞKAN VE YÖNETİM KURULLARI KENDİLERİ ÇALDILAR KENDİLERİ SÖYLEDİLER VE OYNADILAR..TRABZON KENTİ VE TRABZONSPOR SON YILLARDA SOSYAL KÜLTÜREL YIKIMLAR YAŞAYARAK MARKA DEĞERİNDE DÜŞÜŞLER OLURKEN MAALSEF O DERNEKLERDEKİLER KENDİ REKLAMLARI UĞRUNA TRABZONA BÜYÜK ZARARLAR VERMİŞLERDİR VE VERMEYE DE DEVAM EDİYORLAR..ŞİMDİLİK O DERNEKLERİ YAZMAMA GEREK VARMI OKUYANLAR ETRAFLARINDA TRABZON DERNEK VE UZNATIALRINI ÇOK İYİ BİLİYORLARDIR.AMA KENDİLERİNİ KANDİRİYORLAR..AZ KALDI..BU TÜR ELEŞTİRİLERDEN DOLAYI BİRİ BANA DEMİŞTİ Kİ NE EKTİN Kİ NE BİÇMEK İSTİYORSUN? BEN ŞAHSIM İÇİN BİŞE İSTEMİYORUM..TRABZONUMU REKLAM ARACI KULLANMAK İÇİN DEĞİL TRABZONA VE TRABZONSPORUMUZA SOMUT NE KATKI YAPTIĞINIZI SÖYLEYİNDE BİLELİM. KİMSE BİZLERİ TRABZONDAN UZAKLAŞTIRAMAZ. YAKINDA HER ŞEYİ AÇIKLAYACAM. BAKALIM KİM NE EKTİ NE BİÇTİ GÖRECEĞİZ
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®