Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Dolmuş Zammında Geri adım atıldı
Zam kararı alan büyükşehir belediyesi bilhassa sosyal medyadaki yoğun tepkiler nedeniyle geri dönüş yaparak Alınan zaman kararını ileride görüşmek üzere iptal etti
Ağustos 2014 UKOME kararı ile yapılan zam yılbaşında yürrülüğe girecekti, Sosyal medeyada konuya büyük tepki gelince OF. Gümrükçüoğlu akaryakıt fiyatlarındaki gerilemeyi gerekçe göstererek zammı şimdilik iptal etti
Gümrükçüoğlu ileriki bir tarihte tekrar görüşürüz dedi, sanıyoruz bu ileriki tarih haziran seçimlerinden sonra düşünülecek gibi görülüyor.
Petrol fiyatlarındaki büyük düşüş hala parakende fiyatlara gerçek olarak yansıtılmadı.
UKOME’nin zam talebini uygun gördüğü Kasım ayındaki toplantının ardından akaryakıt fiyatlarının sürekli gerilemesi üzerine yeniden durum değerlendirmesi yapıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde bugün gerçekleştirilen UKOME toplantısında; taşımacılıkta ana gider olan motorin fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, Ağustos ayındaki talebe istinaden Kasım ayında alınan UKOME kararı konusunda taraflarla yapılan görüşmeler neticesinde zammın durdurulmasına karar verildi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, taraflarla görüşerek zammın iptal edildiğini söyledi. Gümrükçüoğlu “Şehir içi dolmuş ücretlerine son olarak Ocak 2013’te zam yapılmıştı. O tarihte motorinin litre fiyatı 4,18 TL idi. 2014 yılı içinde akaryakıtın litre fiyatı 4,45 TL’ye kara çıktı. Bu nedenle UKOME, talep üzerine Ocak 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere zam kararı aldı. Ancak UKOME’nin zam kararı aldığı tarihten buyana petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe istinaden motorinin litre fiyatlarında da önemli bir gerileme yaşandı. Şehir içi dolmuş ücretlerinin 1,75 TL’ye yükseltildiği Ocak 2013’te 4,18 TL olan akaryakıt litre fiyatı 3,80 TL’ye kadar geriledi. Söz konusu iki yıl içinde diğer giderlerde enflasyon oranında artış olduğunu göz önüne aldığımızda, taşımacılıkta ana gider olan akaryakıt fiyatlarındaki yüzde 9,1’lik düşüş nedeniyle taraflarla görüşerek 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan zammın iptaline, mevcut dolmuş ve otobüs ücretlerinin muhafaza edilmesine karar verdik. dedi.
KONU İLE İLGİLİ ESKİ HABERLER:
Bir süredir askıya alınan dolmuş zamlarının yeni yılın ilk gününde yürürlüğe gireceği iddia ediliyor.
 
2015 yılına Trabzon’da dolmuş zammı ile gireceğiz. Dolmuş zammı Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından onaylandığı belirtildi.
 
1.75 TL olan dolmuşlar yeni yılla birlikte 2 TL olacak.18 aydır aynı tarife ile çalıştıklarını belirten dolmuş esnafı zammın gerekçelerini haklı bulurken vatandaşta benzin fiyatlarının aşağı inmesine rağmen dolmuşlara yapılan zamlara bir anlam veremediklerini belirterek isyan ettiler.
 
TRABZON ŞOKTA
Trabzon’da şok uygulama! Son dönemlerde petrol fiyatlarının düşmesi araç sahiplerinde büyük sevinç yaşatırken 18 ay üzerine Trabzon’da dolmuş ücretleriyle ilgili alınan zam kararı büyük şok etkisi yarattı. Dolmuş ücretleri Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından 1.75 TL’den 2 TL’ye çıkarıldı. 
 
21 KİŞİ İMZA ATTI
Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanı Osman Gökhan Bali, kararın petrol fiyatlarının düşmeden önce alındığını belirterek, "Bize esnaf odalarından gelen talep doğrultusunda çevre illeri baz alarak zam kararını uyguladık. Karar alınalı 5 ay oldu ve uygulamaya yıl başından sonra koyulacak. Bu kararda 21 kişinin imzası bulunuyor" dedi. 
 
HABERİM YOK
 
Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Kara, "Şoför arkadaşların talepleri doğrultusunda Trabzon Belediyesine müracaatımızı yaptık ancak o zaman petrol fiyatları düşmemişti" derken Şoförler Odası Başkanı Turan Altuntaş ise, "Bana gelen belge yok. Zamdan haberim yok. Onun için bir şey söylemem doğru değil" açıklamasını yaptı.
Etiketler :
ukomenin - zam - talebini - uygun - gordugu - kasim - ayindaki - toplantinin - ardindan - akaryakit - fiyatlarinin - surekli - gerilemesi - uzerine - yeniden - durum - degerlendirmesi - yapildi -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
02-01-2015 15:08
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®