Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Misafir - Alıntı makale
BEDEN MAHREMİYETİNi MUHAFAZA

Yaratılış ve tabiatı gereği insanın sahip olması gereken önemli değerler vardır. Bu değerler insanın fıtratında olduğu için, onunla etle kemik gibi olmuşlardır.
 
Bu önemli değerlerden biri de insanın beden mahremiyetini muhafazadır.  Zira beden mahremiyeti kişiye özeldir. Kişinin kutsalıdır, kişinin onurudur açılıp saçılamaz, teşhir edilemez. Beden mahremiyetini muhafaza Yüce Allah’ın insana vermiş olduğu değerin bir nişanesi olarak farzdır. İnsanın bu değerleri hiçe sayıp yaratılış gayesine ters düşecek şekilde hareket etmesi yaratıcısına isyan etmesi anlamına gelir.
 
İnsan ahlakının temel değerlerinden biri olan beden mahremiyetini muhafaza etmekle yükümlü olan Müslüman, bu mahremiyeti ihlal ederse, insan onuruna ve saygınlığına ihanet etmiş olmanın yanında Allah’a ve Resul’üne de hainlik etmiş olur. Beden mahremiyetini muhafaza insanın kendisine olan saygısının ve özeline sahip çıkmasının bir göstergesidir. Belirtelim ki saygın insanlar saygı duyar.
 
“Ey İman Edenler: Allah’a ve peygamberine hainlik etmeyin. Sonra bile bile kendi emanetlerinize ihanet etmiş olursunuz.”(Enfal/27)  Beden mahremiyetini muhafaza Yüce Allah’ın insan üzerindeki en önemli haklarındandır. Kuranı Kerimde erkeklerin de gözlerini haramdan sakındırarak bakışlarına sahip çıkmaları emredilmektedir.  Kadınların da iffetlerini korumaları emredilerek erkeklerin mahrem duygularını istismar etmeleri yasaklanmıştır. Zira Resulullah aleyhi vesselam kadın dişiliğini sergileyerek cinselliğini, insanlığının, kişiliğinin önüne geçirerek onu teşhir eden kadınların ebedi mutluluğu tadamayacaklarını söylemiştir. Nitekim Yüce Allah Kuranı Kerimde Ahzap suresi 37. Ayetinde şöyle buyurmuştur: “Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allah ve Resulüne itaat edin…”
 
“Ey Ademoğulları: Sakın şeytan ana babanızı yaktığı gibi sizi de yakmasın. Anan babanızı cennetten çıkardığı ve mahrem yerlerini göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de aldatmasın.”(Araf/27) Unutmayalım ki Allah’ı gazaplandıran olayların başında beden mahremiyetini ihlal gelir. Zira şeytan bunu bildiği için Âdem aleyhi selam ile Havva annemizi cennetten çıkarmak için önce onlara haram olan yasak meyveden yedirdi. Neticede haram meyveden yenilince üzerlerindeki cennet elbiseleri soyuldu. Mahrem yerleri meydana teşhir edildi. Allah’ın gazabına uğrayarak cennetten kovuldular. Beden mahremiyetini ihlal ederek açık saçık gezmenin medeni ve çağdaş olmakla hiçbir alakası yoktur. Açık saçık gezmenin İslam öncesi cahiliye dönemi kadınlarının davranışı olduğu Ayeti kerime ile sabittir.
 
Bu son senelerde hiç olmadığı kadar çarşı pazarlarımızda bir müstehcenlik halı yaşanmakta,bir çok gayrı Müslim ülkelerde belkide bu derece değil.
Beden mahremiyeti kutsalını teşhir ederek prestij kazanacağını zannedecek kadar basitleşen İnsan seni bu hale kim ve kimler düşürdü ?
Aslına dön kendine gel,çünkü sen yaratılmışların en üstünü ,en faziletlisisin değerini muhafaza et.
İnançımızdan ,örfümüzden,değerlerimizden bu kadar nasıl soyutlandık.
Haramla beslenmenin insan karakteri üzerindeki etkisini de dikkate alarak beden mahremiyetini muhafaza edelim. Allah’ın gazabına uğramayalım.
Hulasa olarak beden mahremiyetini muhafaza insan onurunu muhafazadır.
Selam ve dua
 ile Allah’a emanet olunuz.
YAŞAR AYAZOĞLU
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-06-2023 00:57 - 246 Okunma
Misafir - Alıntı makale yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
BEDEN MAHREMİYETİNi MUHAFAZA
21-06-2023 tarihinde eklendi
Herkes doğduğu yere doğal olarak bir aidiyet duygusu taşır.
24-07-2021 tarihinde eklendi
TÜRK ASILLI IOANNES AKSUKHOS
21-02-2021 tarihinde eklendi
ANLAYIN ARTIK...
20-02-2021 tarihinde eklendi
Davut çakıroğlu disipline verilmiş
06-01-2021 tarihinde eklendi
SÜMELÂ’DA AYİN.
14-08-2020 tarihinde eklendi
Trabzon halkının kökeni Rumlardan mı gelmektedir?
21-05-2020 tarihinde eklendi
GÜYA GAZETECİ
17-05-2020 tarihinde eklendi
Pontus ve Rumluk nedir
27-04-2019 tarihinde eklendi
DOĞU KARADENİZDE RUM SOYKIRIMI OLDU MU?
06-03-2019 tarihinde eklendi
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®