Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Baltacı Vadisi Koruma Platformu’ndan Deremizin Güneyceye bağlanma tepkisi
Baltacı Vadisi Koruma Platformu üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasında Baltacı Deresi’nin Güneyce’ye aktarılmasına tepi gösterildi.
Baltacı Vadisi Koruma Platformu üyeleri, Baltacı Deresi’nin açılacak Tünelle Rize’nin Güneyce ilçesine aktarılmasına tepki gösterdiler. Of Belediyesi önünde toplanan platform üyeleri basına ve kamuoyuna bir açıklama yaptılar.
 
Platform Başkanı İhsan Hacıbektaşoğlu tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
Binlerce yıldır kendi yatağında özgürce akan ve geçtiği vadilere hayat veren derelerimiz elimizden alınmakta, yaşam alanlarımız şirketler tarafından yağmalanmak istenmektedir. “HES yapacağız ve bundan asla zarar görmeyeceksiniz” diyerek sularımızı aldılar. Gürül gürül akan derelerimiz HES’ lerden sonra yarıdan fazla azalarak neredeyse yok olma noktasına geldi.
Bu yetmedi vadimize can veren baltacı deresini Rize Güneyce'ye tünelle aktarmak için uğraşıyorlar. Ağustos ayında Hayrat ilçesinde ÇED sürecinin devamı olan halkı bilgilendirme toplantısı yapmaya kalktılar. Hiç utanmadan, para hırsının gözlerini kör ettiği şirket yöneticileri baltacı halkına deremizi kurutmanın ne kadar faydalı olduğunu anlatacaklardı. Buna Baltacı halkı izin vermedi. Yalanları ile gözümüzü kör edip bizleri kandıracaklarını sanıyorlardı.
 
Tertemiz suyunda yıkandığımız, uğruna türküler yakıp sevdalandığımız, gece sesinin verdiği dinginlikle uyuduğumuz, tarlamızın bol ürün vermesini sağlayarak neslimizi bakıp besleyen, çevresindeki tüm canlı yaşamı var eden deremizi kurutarak bizleri, bu vadideki canlı yaşamını yok etmeye çalışıyorlar. Vazgeçmiyorlar pes etmiyorlar Vadilerde yaşayan bizlere sormuyorlar hukuk tanımıyorlar, projelerini hayata geçirmeye çalışıyorlar.
 
Solaklı deresi ve Baltacı deresi üzerinde onlarca HES yaptılar suyumuzu tünellere soktular vadilerdeki canlı yaşamını yok ettiler hayatlarımızı çaldılar. Yetmedi Baltacı deresini kıvrılıp aktığı yatağından taşımak istiyorlar. Bir vadinin suyunun başka bir vadiye aktarılması uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve kanunlara aykırı olduğu halde IÇ-IÇTAŞ şirketi ısrarla tünel projesini gerçekleştirmek istiyor. Baltacı vadisi halkını ve tüm canlıların yaşam hakkını yok sayıyorlar. Şirket için para kazanma hırsı her şeyin üzerinde değer taşıyor.
 
Sadece suyumuz için değil vadilerimizdeki madenlerin de uğraşıyorlar. Baltacı vadisi ancumak mevkiinde ruhsatlandırdıkları Bazalt madenleri için Baltacı madencilik adlı şirket Büyükşehir Belediyesinden işletme ruhsatı istemektedir. Vadilerimiz zorunlu kadastroya ve imar planlarına tabi tutuluyor. Baltacı deresini tünelle Güneyce’ye taşıma projesi için yapılacak kadastro çalışmalarından dolayı kaymakamlıklar aracılığı ile muhtarlardan bilirkişi isteniyor.
 
Deremizi kurutarak vadiyi bataklığa ve ölüme terk eden, bizleri tarihimizden, köklerimizden koparan tünel projesine karşı tüm benliğimizle karşı koyacağımızı buradan tekrar tekrar ilan ediyoruz.
Suyumuzu aldırlar yetmedi, ormanımıza, yaylalarımıza, meralarımıza göz koydular. Bizlere sormuyorlar; paraya çevirebildiklerini ve üstün karlar gördükleri bütün projeleri insan ve canlı yaşamını hiçe sayarak hayata geçirmeye çalışıyorlar.
 
İşte bütün bunlara hayır demek için 9 Kasım’da Derelerin Kardeşliği Platformunun düzenlemiş olduğu ‘Karadeniz kararmasın Geleceğimiz Solmasın’ mitingi için Trabzon Meydan da buluşuyoruz. Derelerimizin hayat verdiği vadilerimizde yaşayan tüm halkımızı mitinge davet ediyoruz.
 
SU HAYYATTIR SATILMAZ!
SU KULLANIM HAKKI TEMEL İNSAN HAKKIDIR ŞİRKETLERE PEKEŞ ÇEKİLMEZ!
 
BALTACI VADİSİ KORUMA PLATFORMU
Kaynak: www.ofhavadis.com
Etiketler :
baltaci - deresi - of - hayrat - balaban - dereleri - iyidereye - baglaniyor - hayrat - deresi - kurutuluyor - baltaci - deresi - rizeye - satildi -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
01-11-2014 10:43
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®