Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar

Trabzon Dernekleri Federayonu Trabzonun Düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünde İstanbul Feshanede kutlama etkinliği düzenledi.
Büyük acılar yaşadığımız Osmanlı İmparatorluğunun çöküşüne sebep olan savaşlardan biri olan Doğu karadeniz savaşlarını anmak için her yıl düzenlenen anma etkinliklerinde işin manevi tarafı lafla geçiştirilirken, Yapılan etkinlikte Horon kemençe gırla gitmektedir. Bu şekli ile şehitlerimizin kemikleri sızlamaktadır.
 
Trabzon'un kurtuluşu dediğimiz olay Rusların kendi durumları nedeniyle çekilmeleri olayı olmasına rağmen, Sanki savaş yaparak kazandık havası uçuşturulmaktadır.
Her yıl TDF ve diğer STK'lar tarafından kutlanılan Fetih ve Kurtuluş şenlikleri Nice şehidin kanları üzerine Rant ve eğlenceye dönüştürülmüştür.
Bu Uygulama birçok vatandaşımıza manevi bir ızdırap olmaktadır. Dileriz Trabzon STK'ları bundan sonra yapacakları Tereyağı-Peynir panayırlarını başka vesilelerle yapsın, Kazanmış olsak ta Atalarımızın nice şehitler vererek yaptığı savaşlar ibadet mantığı ile yad edilsin, Bu savaşlar horon kemençe ile değil, Tereyağ-Peynir-Köfte Kuymak panayırına dönüştürülmesin.
Halkımızın da duyarlı olmasını STK'ların rant amacıyla düzenlediği bu uygulamalara itibar etmemesini tavsiye ediyoruz.
Trabzonun devasa hale gelen, Siyasi-Ekonomik-Sosyal-Hukuki sıkıntıları hakkında hiçbir faaliyet ortaya koymayan STK'larımız asli görevlerini yapmaları için halkımız tarafından teşvik edilmelidir. Bu uyarılar sadece bizim yazmamızla kalmasın istiyoruz. sivil toplum kuruluşlarının amacı panayır düzenlemek değildir. Yönetenlerle yönetilenler arasında oluşan hukuksal, siyasi, sosyal, ekonomik sorunlarda güç birliği olşturma çalışması yapmasıdır.
Maalesef STKlarımız bu konuda en basit işleri dahi dillendiremediğini görüyoruz, İktidara karşı görünmek istemediklerine şahit oluyoruz.  
Bu nedenle başıboş kalan STK larımız kapanın elinde kalmış, kendilerine muhalefet edecek üye kalmamıştır, Mevcut muhalefet yapanlar ise genel kurullar sırasında dışlanarak etkisiz hale getirilmektedir. Bu konuda tarihte yaşadıklarımızı buradan bir bir paylaşmaya çalışıyoruz, devam edeceğiz.
BU GÜN HORON KEMENÇE İLE KUTLADIĞIMIZ RUS SAVAŞLARI HAKKINDA KISA BİLGİ
 
Ruslar 1 Kasım 1914'den itibaren doğu hudutunu aşarak Osmanlı topraklarında ilerlemeye başladı. Doğu Karadeniz kıyılarını alıp, Anadolu'yu ele geçirmeyi hedefleyen Rus orduları karşısında, Osmanlı Devleti 3 Kasım'da Almanya yanında savaşa katıldı ve 14 Kasım'da Cihad-ı Mukaddes ilan etti.
Rus savaş gemilerinin Karadeniz limanların bombardıman etmesi ile Trabzon büyük yaralar almaya başlamıştır. Nitekim 17 Kasım 1914'te yirmi üç parçalık bir Rus donanması Trabzon'u bombardıman ederek büyük tahribata ve can kaybına sebep oldu. Bombardımanlar devam etti. Trabzon 8 Şubat ve 11 Şubat 1915'te Rus bombardımanı ile büyük ölçüde tahrip oldu, 1000'den fazla insan öldü.
Bu sırada Osmanlı savaş gemisi Yavuz Trabzon'a geldi. 32 ağır makineli tüfek, bir batarya, dağ topu ve bazı askeri levazımat ile Kafkasya cephesinde kullanılmak üzere iki uçak getirdi
Ruslar 23 Ocak 1916'dan itibaren kıyı saldırılarını yoğunlaştırdılar. 17 savaş gemisinin desteklediği bu saldırılar sonunda Osmanlı birlikleri geri çekilmek zorunda kaldı.
İstanbul'dan istediği yardımı alamayan Üçüncü Ordu Komutanı Kamil Paşa, birliklerini Ilıca'ya doğru geri çekince 16 Şubat 1916'da Ruslar Erzurum'u işgal etti.
Rus kuvvetleri, donanmanın desteğini de alarak 24 Şubat 1916'da Rize'yi işgal ettiler. Of sınırına dayanan Ruslara karşı Baltacı Deresi'nde yöre halkından oluşan kuvvetlerin de yardımıyla Osmanlı askeri birlikleri savunma yaptılar. Rus ordusunu 20 gün durdurmayı başaran Osmanlı birlikleri, Rusların denizden ve karadan saldırılarının yoğunlaşması ve bu arada hiçbir yerden destek gelmemesi sonucu geri çekilince, 15 Mart 1916'da Of İlçesi Rusların eline geçti. Daha sonra Sürmene işgal edildi ve Ruslar Trabzon kapılarına dayandı.
18 Nisan 1916'da Trabzon Rumlarından bir heyet, Osmanlı Birliklerinin 15-16 Nisan şehri boşalttığını işgal kuvvetleri komutanı General Lyhkov'a bildirerek kendisini şehre davet etti. Erzurum Caddesinden Belediye Meydanına giren işgal kuvvetleri şehri teslim aldı. Göç edemeyerek şehirde ve köylerde kalan Müslüman halk mağdur bırakılmış, işkence görmüştür. Özellikle yerli azınlıkların bu eylemlerde yer aldığı ve yağmalama yaptığı öne sürülmüştür.
1917'de Rusya'da Ekim Devrimi olur. Geri çekilmek zorunda kalan Rusya ile Osmanlı arasında 18 Aralık 1917'de Erzincan Antlaşması yapılır.
Bu antlaşmaya Ermeniler uymayıp, Osmanlı aleyhinde katliamlara girişince, Ordu Komutanı Vehip Paşa'ya ileri harekat emri verildi. 11 Şubat 1918'de genel hareket emrini alan Osmanlı Ordusu, bir koldan Kafkasya üzerine ilerlerken, diğer koldan Trabzon'lu Albay Hamdi Bey (Pirselimoğlu) komutasındaki 37. Tümen; Giresun'dan 123. alay ile takviye edilerek Trabzon üzerine yola çıktı.
Bölgedeki çeteleri de temizleyerek ilerleyen birliklerimiz 15 Şubat 1918'de Vakfıkebir'i, 18 Şubat 1918'de Akçaabat'ı geri aldı. Birkaç gün içinde çevreyi kontrol altına alan Osmanlı birlikleri 24 Şubat 1918 tarihinde Trabzon'a girdi.
Osmanlı Devleti, Brest-Litovsk Anlaşması ile doğudaki topraklarını istiladan kurtardı.
İşgal nedeniyle Göçen halk döndüklerinde büyük oranda yıkılmış bir şehirle karşılaşmıştır. Özellikle Rus askeri üniforması giymiş Ermeni ve Rum-Pontus çeteleri Trabzon'da büyük bir kıyım yapmıştır.
I. Selim'in annesi Gülbahar Hatun'un türbesi yıkılmış, Müslüman mezarlığına tiyatro binası yapılmıştır. Öldürülen sivillerin sayısı kesin olarak bilinmemekle birlikte yalnızca Pontus çeteleri'nin Karadeniz genelinde resmi rakamlara göre 8000 civarında müslümanı öldürdüğü belirtilmektedir. Rus işgali sebebiyle Batıya şehirden 80.000 civarında nüfusun göç ettiği kaynaklarda belirtilmektedir.
Bunlardan bir kısmı çeşitli sebeplerle geriye dönememişlerdir. Şehirde işgal ve sonrası dönemde büyük yağmalamalar olmuştur.
 
BU ACILARIN YAŞANDIĞI İŞGAL VE KURTULUŞ GÜNLERİMİZ NASIL YAD EDİLİYOR, AŞAĞIDAKİ VİDEO TDF 2015 TRABZONUN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİNDEN DERLENMİŞTİR
Etiketler :
tdf - trabzon - 97 - kurtulus - yildonumu - trabzonun - kurtulus - senlikleri - tereyag - peynir - kuymak - kofte - panayirisi -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
01-03-2015 19:28
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®